Dane niezbędne przy przyjęciu do szpitala lub poradni:
- nazwisko i imię
- nazwisko rodowe
- PESEL
- NIP – dla osób, które mają nadany
- seria i nr dowodu osobistego lub paszportu – dla osób, które nie mają nadanego nr PESEL lub NIP
- data urodzenia
- płeć
- stopień pokrewieństwa z opłacającym składkę
- adres zamieszkania
Osoby należące do Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia przy przyjęciu do szpitala lub poradni powinny przedstawić kartę ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli nie posiadają to inny dokument potwierdzający ubezpieczenie: w przypadku emerytów lub rencistów – odcinek przekazu lub wyciąg potwierdzający kwotę przekazanej emerytury lub renty, osoby pracujące – legitymacja ubezpieczeniowa z pieczątką z zakładu pracy potwierdzającą zatrudnienie (ostatnia pieczątka jest ważna przez 1 miesiąc). Osoby z innych Oddziałów NFZ przedstawiają dokumenty potwierdzające ubezpieczenie.
Ubezpieczony ma prawo do leczenia szpitalnego lub wizyty w poradni na podstawie ważnego skierowania lekarza.
Przyjęcia nagłe:
-
W stanach bezpośredniego zagrożenia życia lub porodu nie jest wymagane skierowanie na leczenie (hospitalizację).
-
Osoba przyjęta na leczenie w trybie nagłym powinna przedstawić dowód uprawniający do korzystania z bezpłatnych świadczeń służby zdrowia w czasie pobytu w Szpitalu, a jeżeli przedstawienie w/w dowodu w tym czasie nie jest możliwe należy go przedstawić najpóźniej do 7 dni od daty wypisu (zakończenia hospitalizacji).
-
W przypadku nie przedstawienia dowodu uprawniającego do korzystania z bezpłatnych świadczeń służby zdrowia w terminie, o którym mowa w pkt. 2 lub, gdy osoba nie ma opłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne przez okres dłuższy niż miesiąc kosztami leczenia (hospitalizacji) zostanie obciążona osoba, której udzielono świadczenia (hospitalizacji).
-
Świadczenia zdrowotne:
-
związane z ciążą, porodem i połogiem,
-
dzieciom do ukończenia 18 roku życia są udzielane bezpłatnie niezależnie od uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.
-